poniedziałek, 25 września, 2023
Strona głównaNewsyCzy podejście Czechów do pracy jest zdrowsze niż Polaków?

Czy podejście Czechów do pracy jest zdrowsze niż Polaków?

Różnice kulturowe są widoczne na wielu płaszczyznach pomiędzy poszczególnymi krajami. Tym razem porównanie dotyczy podejścia do pracy jakie reprezentują Polacy i Czesi. Można śmiało stwierdzić, że u naszych sąsiadów jest ono zdecydowanie zdrowsze, bo oni pracują po to, aby żyć, a nie żyją po to, aby pracować. Nawet śpiewają taką piosenkę: „Pohoda, klidek, tabaček”, co znaczy ‘zrelaksuj się, uspokój się, zapal papierosa’. Hołdowaną przez Czechów zasadą jest, że praca jest dla człowieka, a nie człowiek dla pracy. Nie doświadczymy tam również powszechnego w Polsce „potrzebne na już”.

Z wypowiedzi naszych rodaków mieszkających w Czechach wynika, że Czesi w podejściu do pracy znacząco różnią się od Polaków. Tym, co szczególnie zwraca uwagę, że u naszych sąsiadów zdecydowanie bardziej ceni się czas wolny. Ekonomistka Eva Zamrazilová zasugerowała nawet, że czeskie podejście do pracy jest jedną z przyczyn problemów, z jakimi mierzą się pracodawcy w tym kraju.

Niedawno agencja Ipsos oraz firma Welcome to the Jungle przeprowadziły badania, które pokazało, że Czesi w większości chcą:

  • czterodniowego tygodnia pracy,
  • elastycznych godzin pracy,
  • nieograniczonego urlopu.

Mieszkańcy tego kraju chcieliby przede wszystkim osiągnąć równowagę pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym. Patrząc na Czechów możemy zobaczyć, że ich zdaniem praca nie jest najważniejsza.

Life balance

To element mentalności tego narodu. Osoby, które przeniosły się do Czech z innych krajów wskazują, że Czesi chodzą do pracy, aby żyć, a nie jak Polacy, amerykanie czy Kanadyjczycy – żyją, aby pracować. U naszych sąsiadów kwitnie życie kulturalne, w którym biorą udział właściwie wszyscy mieszkańcy. Inne narodowości często nie mają na coś takiego czasu, bo mają długi, trzy samochody, czy nadmiar sprzętu – np. telewizory we wszystkich pokojach.

„Praca jest dla człowieka, a nie człowiek dla pracy” – przytoczony na początku fragment piosenki zdaje się to potwierdzać. Istotnie najczęściej tak właśnie zachowują się Czesi.

Mieszkająca w Czechach polska blogerka Marta Pasińska wskazuje, że w piątki w południe już raczej nikt tu o pracy nie myśli, a raczej wszyscy są myślami gdzieś za miastem lub na innych ciekawych wydarzeniach. Jej zdaniem jest tu również mniej „januszostwa”, a pracownika bardziej się szanuje i traktuje po partnersku a nie z góry.

Czesi dążą do spokoju i równowagi. Cenią sobie relaks i wypoczynek. Zdecydowanie to jedyny kraj na świecie, gdzie tak bardzo rozwinięta jest kultura chalupařu, czyli spędzania czasu w wybudowanych, kupionych lub odziedziczonych domkach na małej działce pod miastem.

Najważniejszy czas wolny

Można śmiało powiedzieć, że już od połowy tygodnia Czech myśli o weekendzie. Czasem mówią, że czwartek jest małym piątkiem, a piątek małą sobotą. Zdarza się, że zgłaszają, że nie mogą wykonać założonej pracy, bo operator koparki skończył prace punktualnie o 16. Mimo takiego podejścia do pracy i życia czeska gospodarka całkiem nieźle sobie radzi. Z pewnością można im zazdrościć mentalności w tej dziedzinie. Nie ma szarpania i nerwów, jednak można spotkać się z opinią, że podziwiają oni Polską przedsiębiorczość.

Czech woli mieć czas wolny niż pracować

Co ciekawe Czesi nie chcą pracować tak intensywnie, jak ludzie w innych krajach. Nie są oni również tak bardzo zainteresowani dodatkowymi dochodami. Co zdaniem ekonomistów odbija się na tym, że firmy mają obecnie problemy ze znalezieniem pracowników. Mimo wszystko bezrobocie w czachach można zaliczyć do najniższych w całej Unii Europejskiej, gdyż na koniec maja 2023 wyniosło 3,45%. Jeśli pod uwagę weźmiemy ilość osób zarejestrowanych w samej Pradze jako poszukujące pracy, to okazuje się, że w maju tego roku na jedną osobę przypadało 2,91 zarejestrowanych wolnych miejsc pracy.

Jednak brakuje pracowników o określonych umiejętnościach. Właśnie dlatego pojawiają się problemy z obsadzeniem stanowisk. Badania wskazują, że nawet 66% pracodawców w Czechach ma problemy z obsadzeniem wolnych wakatów. Pracowników brakuje przede wszystkim w sektorze usług komunikacyjnych, handlu i usługach, informatyce, transporcie, gospodarce magazynowej i motoryzacji, energii i usługach publicznych oraz przemyśle i budownictwie. Wymienia się ponadto problemy kadrowe w sektorze zdrowia i opieki społecznej, finansach, ubezpieczeniach i nieruchomościach.

MOŻE CI SIĘ RÓWNIEŻ SPODOBAĆ:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

DODAJ SWOJĄ HISTORIĘ

Najpopularniejsze z 7 dni

NAJNOWSZE KOMENTARZE