czwartek, 18 kwietnia, 2024
Strona głównaNewsyKoniec pracy na B2B?

Koniec pracy na B2B?

Koniec pracy na B2B? Unia Europejska pracuje nad dyrektywą, która może sprawić, że wielu Polaków zdecyduje się na etaty!

W Polsce bardzo wielu przedsiębiorców ma tylko jednego klienta. Co oczywiste, jest to jednocześnie ich szef. Znaleźli pracę, ale warunkiem było prowadzenie działalności i rozliczanie się B2B. Mnóstwo osób zdecydowało się więc na przestrzeni lat na takie właśnie rozwiązanie.

Unia Europejska prowadzi pracę na specjalną dyrektywą. Jej celem ma być poprawienie warunków pracy za pośrednictwem platform internetowych, a więc dotyczyć ma ona kurierów, dostawców jedzenia czy kierowców. Okazuje się jednak, że projekt ten, jeśli wejdzie w życie może wymusić wprowadzenie do polskich przepisów „domniemania zatrudnienia na etacie”. Co to właściwie oznacza?

Tomasz Duraj, profesor Uniwersytetu Łódzkiego, kierownik Centrum Nietypowych Stosunków Zatrudnienia na Wydziale Prawa i Administracji UŁ, tłumaczy:

Przewidziane w dyrektywie domniemanie istnienia stosunku pracy wykonawców platformowych będzie musiało zostać rozciągnięte na wszystkie sektory gospodarki. Inaczej doprowadzi to do nierównego traktowania przedsiębiorców prowadzących podobną działalność w zależności od tego, czy zostaną uznani za platformę cyfrową, czy też nie”

Dyrektor departamentu pracy w Konfederacji Lewiatan zdradził również, że w Brukseli są plany, aby przyjąć nową dyrektywę do końca bieżącego roku.

W konsekwencji wprowadzenia tych zmian może się okazać, że zarówno samozatrudnieni, jak i większość osób na umowach cywilnoprawnych stanie się etatowcami. Myślicie, że to dobry kierunek?

MOŻE CI SIĘ RÓWNIEŻ SPODOBAĆ:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

DODAJ SWOJĄ HISTORIĘ

Najpopularniejsze z 7 dni

NAJNOWSZE KOMENTARZE