czwartek, 18 kwietnia, 2024
Strona głównaPiekielni szefowieRząd Rozważa Zachęty do Dłuższej Pracy dla Kobiet, Aby Zlikwidować Dyskryminację w...

Rząd Rozważa Zachęty do Dłuższej Pracy dla Kobiet, Aby Zlikwidować Dyskryminację w Wieku Emerytalnym

W obliczu dyskryminacji związanej z różnicą w wieku przechodzenia na emeryturę między kobietami a mężczyznami rząd planuje wprowadzić zachęty mające skłonić kobiety do dłuższego pozostania w sile roboczej. Katarzyna Kotula, minister ds. równości, podkreśliła nierówność wynikającą z obecnego systemu, w którym kobiety mogą przechodzić na emeryturę pięć lat wcześniej niż mężczyźni.

Aktualne przepisy umożliwiają kobietom przechodzenie na emeryturę w wieku 60 lat bez wymogu określonego stażu pracy. Jednak krótszy okres zatrudnienia kobiet skutkuje niższymi świadczeniami emerytalnymi, co jest powodem do zmartwień i dyskusji na temat przyszłości systemu emerytalnego w Polsce.

Obecnie istniejąca zachęta, jaką jest możliwość skorzystania z tzw. PIT-0 dla seniora, zdaje się być niewystarczająca dla motywowania do dalszej pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego. Tym bardziej że dane wskazują, iż w 2022 roku z tej opcji skorzystało jedynie 132 tys. osób z ponad 800 tys. uprawnionych.

Eksperci i związki zawodowe proponują różnorodne rozwiązania, w tym wprowadzenie systemu zachęt finansowych oraz możliwość pracy w niepełnym wymiarze czasu dla seniorów. Takie podejście mogłoby zwiększyć motywację do dłuższej aktywności zawodowej oraz przyczynić się do poprawy sytuacji finansowej przyszłych emerytów.

Mimo wywołanej debaty na temat potencjalnego zrównania wieku emerytalnego rząd zapewnia, że nie ma planów podniesienia wieku emerytalnego. Jak stwierdziła Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, szefowa resortu pracy, obecne działania skupiają się na opracowaniu systemu zachęt, które zachęciłyby kobiety do dłuższej pracy z własnej inicjatywy, nie zaś na przymusowym podnoszeniu wieku emerytalnego.

Związkowcy sugerują także, aby składka rentowa pracującego seniora mogła zasilać jego konto emerytalne, co zwiększałoby motywację do dalszej pracy. Takie rozwiązania, jak dodatki motywacyjne znane z innych sektorów, mogłyby zostać zaadaptowane również dla seniorów decydujących się na kontynuację aktywności zawodowej.

Debata na temat przyszłości systemu emerytalnego i sposobów motywowania do dłuższej pracy pokazuje złożoność problemu oraz potrzebę znalezienia zrównoważonych rozwiązań, które będą sprawiedliwe dla wszystkich obywateli.

źródło: https://www.money.pl/emerytury/dluzsza-praca-kobietom-sie-nie-oplaca-potrzebne-sa-zachety-6992678476728864a.html

MOŻE CI SIĘ RÓWNIEŻ SPODOBAĆ:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

DODAJ SWOJĄ HISTORIĘ

Najpopularniejsze z 7 dni

NAJNOWSZE KOMENTARZE