czwartek, 18 kwietnia, 2024
Strona głównaNewsyTrzeźwość w pracy - w 2023 szef może ją sprawdzić - jakie...

Trzeźwość w pracy – w 2023 szef może ją sprawdzić – jakie są granice?

Z pewnością z punktu widzenia pracodawców wprowadzana od 2023 roku możliwość weryfikowania trzeźwości pracownika w pracy jest korzystna. Jakie jednak są granice takich testów i czy pracownik może odmówić poddania się nim? Co zmieni się w tej kwestii w pracy?

Kontrola trzeźwości pracownika

Do tej pory, aby sprawdzić, czy dana osoba jest w pracy całkowicie trzeźwa, konieczne było uzyskanie zgody samego zainteresowanego na badanie alkomatem. Wprowadzane zmiany sprawią, że nie będzie ona potrzebna.

Możliwe stanie się wprowadzenie kontroli prewencyjnych. Jednak w tym celu konieczne będzie określenie zasad weryfikacji w regulaminie pracy. Muszą się tam znaleźć informacje odnośnie tego jakich stanowisk będą dotyczyć kontrolę, czy też będą nimi objęci wszyscy pracownicy. Ponadto rozpoczęcie badania musi być zapowiedziane z minimalnie dwutygodniowym wyprzedzeniem.

Do badania będzie można stosować alkomaty. Nie będzie możliwości wykonywania badań krwi. Zmiany takie wprowadzane są z inicjatywy pracodawców, którzy zyskają możliwość samodzielnego sprawdzania stanu swoich pracowników. Wymagane będzie jednak, żeby stosowane urządzenia miały dokumenty potwierdzające ich kalibrację i wzorcowanie. Dotyczy to oczywiście alkomatu lub bramki z alkomatem. Daje to pewność, że testy nie będą wykonywane z wykorzystaniem wadliwego sprzętu.

Jeśli pracodawca zwolni pracownika na podstawie nieprawidłowych odczytów, może ponieść z tego tytułu konsekwencje. Dalsza praca będzie możliwa jeśli wskazanie urządzenia będzie nie wyższe niż 0,2 promila w wydychanym powietrzu.

A co z kontrolą trzeźwości w przypadku pracy zdalnej?

Obecnie jeśli zachowanie pracownika wzbudza niepokój i może świadczyć o nietrzeźwości, to można cofnąć zgodę na pracę zdalną. Bez badania nie można zwolnić, a tego nie można wykonać bez wejścia do domu pracownika, który musi wyrazić na to zgodę. Po zmianie przepisów pracownik nie będzie miał możliwości odmówienia swojemu przełożonemu przeprowadzenia takiego badania.

Testy narkotykowe

Badania trzeźwości będą dotyczyć nie tylko alkoholu. Pracodawca będzie mógł również weryfikować swojego pracownika na obecność narkotyków. Jeśli ten nie wyrazi zgody, to może zlecić przeprowadzenie testów zewnętrznej instytucji, takiej jako policja.

MOŻE CI SIĘ RÓWNIEŻ SPODOBAĆ:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

DODAJ SWOJĄ HISTORIĘ

Najpopularniejsze z 7 dni

NAJNOWSZE KOMENTARZE