sobota, 10 lutego, 2024
Strona głównaNewsyFransuski sąd zdecydował - Nie można zwalniać pracowników za to, że są...

Fransuski sąd zdecydował – Nie można zwalniać pracowników za to, że są niewystarczająco rozrywkowi

Orzeczenie francuskiego wymiaru sprawiedliwości pokazuje, że firmy nie mają prawa zwalniać pracowników za to, że są za mało rozrywkowi. Sprawa rozpatrywana była z powództwa mężczyzny, który został zwolniony z pracy, dlatego że odmawiał imprezowania. Mężczyzna określany jest Panem T. Pracował on w firmie konsultingowej Cubik Partners od 2011 roku. Z kolei w 2014 otrzymał awans, a rok później otrzymał wypowiedzenie, które uznał za niesłuszne.

T. odmawiał uczestniczenia w drinkach po pracy i spotkaniach integracyjnych. Firma jako powód zwolnienia podała: „niekompetencję zawodową”, a w szczególności jego odmowy przestrzegania wartości „zabawy” firmy. Uznano również, że T. był trudny do współpracy i był słabym słuchaczem.

Sąd Kasacyjny wskazał, że wartości „zabawy” firmy obejmowały uczestnictwo w odbywających się regularnie i obowiązkowo spotkaniach towarzyskich. Podczas takich spotkań dochodziło do nadmiernego spożywania alkoholu, do czego szczególnie zachęcali koledzy, którzy udostępniali bardzo duże ilości. Ponadto współpracownicy forsowali zachowania związane z rozwiązłością, zastraszaniem i zmuszaniem do różnych ekscesów.

Sąd zwrócił również uwagę na upokarzające i natrętne praktyki stosowane przez Cubik Partners, a pośród nich m.in. konieczność dzielenia łóżka z kolegą czy symulację aktów seksualnych.

9 listopada sąd wydał orzeczenie, w którym uznał, że brak uczestnictwa T, w praktykach określanych przez firmę jako rozrywkę i jego nieodpowiednie zachowanie były powodem zwolnienia, to został on niesłusznie zwolniony przez Cubik Partners.

Zdaniem sądu T. korzystał ze swojego prawa do wolności wypowiedzi, odmawiając udziału w działaniach społecznych firmy i że korzystanie z tak podstawowej wolności nie może stanowić powodu do zwolnienia.

W 2021 roku Sąd Apelacyjny w Paryżu odrzucił żądanie T. odszkodowania w wysokości 461406 Euro. Jednak orzeczenie Sądu Kasacyjnego częściowo uchyliło ten wyrok. Obecnie nakazano Cubik Partners zapłacić 3 tys. euro dla T. Natomiast żądanie odszkodowania zostanie zbadane w późniejszym terminie.

MOŻE CI SIĘ RÓWNIEŻ SPODOBAĆ:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

DODAJ SWOJĄ HISTORIĘ

Najpopularniejsze z 7 dni

NAJNOWSZE KOMENTARZE