czwartek, 18 kwietnia, 2024
Strona głównaNewsyZwolnienie za założenie związków zawodowych

Zwolnienie za założenie związków zawodowych

Bezprawne zwolnienie za założenie związków zawodowych? Takie kwiatki dzieją się naprawdę w polskiej firmie Sii. Jej prezesem jest Grégoire Nitot. On również jest 3-ligowej Polonii Warszawa. Jak wyglądała dokładnie sytuacja?

Pracownik, który zdecydował się na założenie związków zawodowych w Sii to Krystian Kosowski. Jego intencję były czyste, co widać, chociażby po korespondencji do koleżanek i kolegów z pracy z zachętą do zapisywania się do związku. W zaproszeniu czytamy, że celem związków jest zapewnienie ciągłej poprawy warunków zatrudnienia i ochrony praw pracowniczych. Wymienił też kilka korzyści z przystąpienia do związku. Nie pojawia się tu żaden atak na firmę, czy samą osobę prezesa.

Informacja o powstaniu związków w końcu dotarła jednak również do samego Nitota. Ten z kolei osobiście wysłał do Kosowskiego obraźliwego maila, który jednocześnie wyraża brak szacunku do polskich przepisów i oczernia francuskie. Biznesmen wyraża również nadzieje, że Kosowski szybko odejdzie z firmy. Nie poczekał jednak na jego reakcję i w sprzeczności z Kodeksem Pracy i Konstytucją RP zwolnił go dyscyplinarnie. Nie został podany powód zwolnienia, jednak w firmie nikt nie ukrywa, że chodziło właśnie o założenie związków zawodowych.

Zdaniem związkowców wiadomość Nitota pokazuje nie tylko pogardę, ale również ukazuje jego myślenie o Polsce, jako o kraju Trzeciego Świata, gdzie można bezkarnie łamać prawa pracownicze.

List do Krystiana Kosowskiego został napisany w języku angielskim. Poniżej prezentujemy jego przetłumaczoną wersję.

„Cześć Krystian,

Twoje zachowanie jest niedopuszczalne i obrzydliwe:

 • Pracujesz tylko 6 miesięcy w Sii . Więc nie znasz Sii dobrze. Ale próbujesz nas zaatakować, a co gorsza motywujesz innych pracowników do ataku na nas i walki z porządkiem Sii
 • Niszczysz naszą reputację wobec innych pracowników, kandydatów i klientów
 • Tworzysz złą atmosferę w pracy
 • Nie próbujesz omawiać swoich ewentualnych problemów (ale nie wiem, czy masz jakiś problem?) ze swoim przełożonym I Konradem; lub ostatecznie Łódzkim RD / Agnieszką, Łódzkim kierownikiem HRO / Klaudią, CCD / Jarek Lakutowia; lub mną; ale zamiast tego działasz ponownie przeciwko Sii i naszym 8 000 kolegom
 • Sii nie potrzebuje związków zawodowych, ponieważ uważnie słuchamy wszelkiej krytyki naszych pracowników i codziennie zmieniamy propozycje oraz zapewniamy ulepszenia dla naszych pracowników od czasu założenia tej firmy w 2006 roku:
  • Podczas corocznych wywiadów
  • Podczas spotkań CEO
  • Podczas dni inspiracji działu
  • Podczas badania Great Place to Work o Itp.
 • Wystąpiłeś przeciwko wartościom Sii, takim jak pozytywne nastawienie, siła zespołu, szacunek, lojalność i solidarność, uczciwość
 • Twój przekaz jest kłamstwem dla innych kolegów: związki zawodowe nie mają żadnej władzy decyzyjnej w sprawie świadczeń lub wynagrodzenia
 • To wstyd dla regionu łódzkiego i CC ITD, że zatrudnili taką osobę jak ty.
  • Sii nie chce być jak samolubne górnicze związki zawodowe, które naciskają na polski rząd, by płacił miliardy złotych za swoje egoistyczne korzyści (zamiast inwestować w szkoły, służbę zdrowia czy energię)
  • Takie zachowanie nie zachęca przedsiębiorców typu Sii, czy takich jak ja, do inwestowania w Polsce; tworzenia miejsc pracy i rekrutowania ludzi w Łodzi. To mnie naprawdę zasmuca i denerwuje. Niestety w Sii zdarzają się czasem obrzydliwe zachowania.
   Lepiej jest inwestować w bardziej liberalnych i otwartych krajach, w których możemy łatwo odrzucić zło, wykonawców i wichrzycieli, którzy zabijają swoich pracodawców i całą firmę. Na przykład opuściłem Francję w 2005 roku z następujących powodów: za dużo związków zawodowych, za dużo strajków, za dużo narzekań, za wysoka ochrona pracy, za dużo biurokracji, za wysokie podatki (ZUS, PIT, PFRDN,…). system.Z tych powodów firmy nie chcą inwestować i rekrutować ludzi we Francji.
   Tak więc we Francji nie ma zbyt wielu ofert pracy. Ludzie boją się stracić pracę we Francji, ponieważ boją się, że nie znajdą nowej pracy. Wynagrodzenia są niskie. Bezrobocie jest wysokie. Więc ludzie są smutni z powodu końca we Francji z powodu te głupie i egoistyczne związki zawodowe”. Związki zawodowe są przeciwne długoterminowym korzyściom firm i ich pracowników.”

MOŻE CI SIĘ RÓWNIEŻ SPODOBAĆ:

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

DODAJ SWOJĄ HISTORIĘ

Najpopularniejsze z 7 dni

NAJNOWSZE KOMENTARZE