Parlament Europejski zdecydował: jawność wynagrodzeń, oferty pracy muszą zawierać informacje o widełkach płacowych!
Cel: równość płac dla kobiet i mężczyzn.
Transparentność płac ma zarówno zalety, jak i wady. Na przykład, w krajach, gdzie wprowadzono jawność płac, dzieci w szkołach chwalą się zarobkami swoich rodziców i wytykają niższe dochody innym.
Głosowanie w czwartek pokazało zgodność Parlamentu Europejskiego: 427 głosów za, 76 wstrzymało się, 3 przeciw.
Oświadczenie prasowe również rozpoczyna się hucznie: „Koniec z różnicą płac między kobietami a mężczyznami”.
Kobiety w Unii Europejskiej zarabiają średnio o 13 proc. mniej niż mężczyźni za tę samą pracę. W ciągu ostatnich dziesięciu lat, różnice w wynagrodzeniach nieznacznie się zmniejszyły. Walka o równość płac i ich jawność trwała od dawna. Szczególnie dyskryminowane czuły się kobiety, pracujące na identycznych stanowiskach co mężczyźni, jednak zarabiające mniej. Jak się okazało teraz jest odpowiedni czas na zmiany i popiera je cały Parlament Europejski.
Co się zmienia?
- Zakończenie ukrywania wynagrodzeń – pracownicy będą mieli dostęp do informacji na temat zarobków w swojej grupie lub dokładniej: na temat poziomu płac pracowników tej samej lub innych grup.
- Oferty pracy powinny zawierać widełki płacowe lub minimalne wynagrodzenie dla danego stanowiska. Alternatywnie, te informacje powinny być udostępnione przed pierwszą rozmową kwalifikacyjną.
- Tajemnica wynagrodzeń zostanie zakazana. Pracodawca nie będzie mógł zobowiązać pracownika umownie do zachowania w tajemnicy wysokości wynagrodzenia.
- Ogłoszenia rekrutacyjne i nazwy stanowisk muszą być neutralne pod względem płci, a procesy rekrutacji – bezstronne.