sobota, 10 lutego, 2024
Strona głównaNewsyPolska Akademia nauk i brak pieniędzy nawet na minimalne wynagrodzenia

Polska Akademia nauk i brak pieniędzy nawet na minimalne wynagrodzenia

Jak dowiadujemy się z wypowiedzi prezesa Polskiej Akademii Nauk prof. Marka Konarzewskiego, w niektórych ośrodkach PAN panuje wręcz permanentna bieda. Okazuje się, że brakuje środków nawet na pokrycie kosztów pensji minimalnych dla pracowników. Z gorzkiego wywiadu możemy uzyskać informacje, że warunki finansowe, w jakich pracują naukowcy są bardzo złe. Zagrożenie pojawiło się nawet w stosunku do najniższych pensji.

Profesor marek Konarzewski zaznacza, że jak tylko ma okazję mówi w Ministerstwie Edukacji i Nauki o permanentnej biedzie w instytutach. Podkreśla również, że to, co obecnie otrzymują to jedynie kroplówki, jednak otrzymał zapewnienie, że pojawią się kolejne środki.

Jak wskazuje zapaść ma wiele przyczyn. Przede wszystkim pod uwagę należy wziąć inflację i związany z nią ogólny wzrost kosztów funkcjonowania. Do tego dochodzą dodatkowe obciążenia związane ze wzrostem wynagrodzeń minimalnych, które nie znalazły się w poprzednich planach budżetowych. Jednak dyrektorzy poszczególnych instytutów PAN muszą sprostać tym sytuacjom, bazując jedynie na budżetach, które pozostają na wcześniejszym poziomie. Niedługo może dojść do niewypłacalności większości instytutów PAN. Prezes Konarzewski wskazuje to jako realne zagrożenie.

Dowiadujemy się również, że w kontekście rachunków za media sytuacja jest wręcz dramatyczna. Dotyczy to przede wszystkim instytucji, które wykonują badania i eksperymenty, a w związku z tym korzystają w wielu przypadkach z naprawdę doskonałej aparatury, która wymaga zasilania w energię elektryczną. Pan w zeszłym roku został w tym kontekście objęty działaniami ochronnymi, jednak również jeśli weźmie się je pod uwagę, to okazuje się, że realne koszty energii znacząco wzrosły. W konsekwencji ciężar poradzenia sobie z sytuacją spada na dyrektorów, którzy muszą znaleźć wyjścia mając do dyspozycji budżet, który tego rodzaju podwyżek nie zakładał.

Najbardziej niepokojąca wydaje się informacje, że w ciągu najbliższych dwóch-trzech miesięcy można się spodziewać konieczności wyłączenia aparatury, co będzie skutkowało zakończeniem nawet wieloletnich badań.

Pensje dla pracowników

Jednak rachunki za prąd i trudności w ich opłacaniu to jednak. Dużym problemem staje się bowiem również wypłacanie wynagrodzeń dla pracowników z pensjami minimalnymi. Kwestia wzrostu wynagrodzeń minimalnych, to według szacunków przedstawicieli PAN potrzeby na poziomie 63 mln. zł. Jest to jednak kwota, która dawałby możliwość zapewnienia pracownikom pensji minimalnych, ale nic ponadto.

Brakuje bowiem również środków na bieżące funkcjonowanie, w tym również pokrycie cen mediów, również energii – niezbędna na to kwota została w zeszłym roku oszacowana na 180 mln. zł. Jednak zakłada się, że realnie, z uwagi na postępującą inflację może być jeszcze wyższa.

MOŻE CI SIĘ RÓWNIEŻ SPODOBAĆ:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

DODAJ SWOJĄ HISTORIĘ

Najpopularniejsze z 7 dni

NAJNOWSZE KOMENTARZE