czwartek, 18 kwietnia, 2024
Strona głównaPiekielni szefowiePracownicy Poczty Polskiej Stanęli W obronie swoich uprawnień

Pracownicy Poczty Polskiej Stanęli W obronie swoich uprawnień

W oparciu o doniesienia dziennika Rzeczpospolita, możemy dowiedzieć się, że zatrudnieni w Poczcie Polskiej domagają się poprawy swojej sytuacji finansowej, włącznie z prośbą o zwiększenie wynagrodzeń nawet o 1000 złotych.

Zgromadzeni przedstawiciele pracowników wyrazili swoje obawy, że w przypadku braku kompromisu z kierownictwem, mogą zdecydować się na przeprowadzenie protestów. Jak podaje ten dziennik, aż 26 związków zawodowych funkcjonujących w ramach państwowego przedsiębiorstwa wystosowało oficjalne pismo do zarządu, w którym postulują wzrost wynagrodzeń od pierwszego września. Nieoczekiwanie, do grona protestujących związków dołączyło również stowarzyszenie Solidarność.

Eksperci przywołani przez Rzeczpospolitą wskazują, że przyszłe protesty są prawdopodobne, gdyż firma państwowa może mieć trudności w spełnieniu żądań związków, z uwagi na ograniczone dostępne środki finansowe. „Obecne zasoby finansowe Poczty Polskiej nie pozwolą na wypłatę podwyżek w wysokości żądanej do końca bieżącego roku. Szacowany wzrost kosztów płac wyniósłby około 600 mln złotych rocznie” – donosi Rzeczpospolita.

Przedstawiciele Solidarności, będącej największym związkiem zawodowym w branży pocztowej, wyrazili swoje oczekiwanie dotyczące spotkania z ministrem ds. aktywów państwowych, Jackiem Sasinem. Związek postuluje również podwyżki w wysokości 1000 złotych miesięcznie.

Warto zaznaczyć, że to niejedyne sytuacje tego rodzaju, z którymi spółki państwowe mogą się w najbliższym czasie zmierzyć. W związku z tą kwestią, działacze związkowi w firmach PZU oraz PZU Życie ogłosili stan gotowości protestacyjnej. Wśród postulatów, które zamierzają omówić z kierownictwem, znajduje się nie tylko kwestia podwyżek, ale również przestrzegania norm czasu pracy określonych w Kodeksie pracy. Przedstawiciele związkowi wyznaczyli termin do 25.08.2023 roku, do którego zarządy PZU i PZU Życie powinny podjąć „konstruktywne negocjacje w odniesieniu do zgłoszonych postulatów”. Brak odpowiedzi skutkować będzie podjęciem „dalszych kroków zgodnie z przepisami ustawy dotyczącej rozwiązywania sporów zbiorowych”.

MOŻE CI SIĘ RÓWNIEŻ SPODOBAĆ:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

DODAJ SWOJĄ HISTORIĘ

Najpopularniejsze z 7 dni

NAJNOWSZE KOMENTARZE