czwartek, 18 kwietnia, 2024
Strona głównaNewsyUpada mit o pracy zdalnej

Upada mit o pracy zdalnej

Pandemia zmusiła wielu z nas do pracy zdalnej, wówczas była to kwestia przetrwania dla wielu firm. Pojawiają się też w tym czasie wiele głosów, a nawet badań, które wskazywały, że taka forma wykonywania obowiązków zawodowych ma zwiększać produktywność pracowników. Okazuje się jednak, że jest zupełnie inaczej i coraz więcej szefów będzie oczekiwało powrotu pracowników do biur. Co istotne jednak wykazano, że praca hybrydowa nie wpływa na produktywność, więc możliwe, że w najbliższym czasie będzie to jedna z najpopularniejszych form pracy.

Już pojawiły się informacje, że największe korporacje technologiczne, czyli Google, Meta i Apple oczekują od swoich pracowników pracy w biurze przez co najmniej trzy dni w tygodniu. W świetle przeprowadzonych dotychczas badań można śmiało stwierdzić, że nie jest to ani fanaberia, ani działanie złośliwe, tylko właśnie poparte badaniami działanie z korzyścią dla firmy.

W 2020 roku zakładano jeszcze, że istotnie home office stymuluje produktywność pracowników. Potwierdzać to zdawał się artykuł opublikowany przez doktorantki w Uniwersytetu Harvarda, w którym Natalia Emanuel i Emma Harrington zbadały zwiększenie ruchu na stronie sklepu internetowego, w czasie gdy pracownicy rozpoczęli swoją zdalną pracę. Wykazały 8% wzrost liczy połączeń obsługiwanych na godzinę. Dwa lata później Bank Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku opublikował badania, z których wynikało, że jednak praca zdalna prowadzi do spadku produktywności o 4%. To badanie pokazało, że pracownicy na home office odbierają nie tylko mniej połączeń, ale dodatkowo spada ich jakość. Zdecydowanie częściej dochodziło do zawieszania klientów, a także ich oddzwaniania, co sugeruje, że spadła ilość skutecznie rozwiązywanych spraw. Pracownicy przyznawali również, że nie mają do kogo zwrócić się w razie problemów w pracy.

Kolejne badania przeprowadzili David Atkin i Antoinette Schoar z Massachusetts Institute of Technology oraz Sumit Shinde z Uniwersytetu Kalifornijskiego. Zweryfikowali oni produktywność pracowników, którzy są zatrudnieni w jednej z firm w Indiach. Wydajność w czasie pracy w domu była aż o 18% mniejsza w stosunku do osób, które pracowały w biurze.

Do podobnych wniosków doszli Michael Gibbs z Uniwersytetu w Chicago oraz Friederike Mengel i Christoph Siemroth z Uniwersytetu w Essex. Udowodnili oni bowiem, że w dużej azjatyckiej firmie informatycznej po przejściu na home office wydajność spadła o 19% w stosunku do wcześniejszej, jaką odnotowywano, gdy praca odbywała się w biurze.

Okazuje się więc, że obecnie, choć praca zdalna i komunikacja online zapewniły nam bezpieczeństwo i dały możliwości utrzymania biznesów w trudnym czasie, to na chwilę obecną się nie sprawdzają. Za dobre rozwiązanie uznaje się natomiast pracę hybrydową, która w różnych sytuacjach zapewnia pracownikowi elastyczność.

MOŻE CI SIĘ RÓWNIEŻ SPODOBAĆ:

1 KOMENTARZ

  1. Jak dla mnie wyniki z jednego centrum telefonicznej obsługi klienta oraz dwóch firm informatycznych z Azji nie oznaczają, że to jest „mit” oraz że „upada”. Wiele zależy od typu wykonywanej pracy (centrum telefonicznej obsługi klienta i „informatyka” to nie wszystkie typy firm i pracy), od poziomu kwalifikacji pracownika i typu pracy jaką wykonuje, ale także od kraju i kultury pracy.

    (55-letni projektant Janek z Warszawy nie powinien pracować zdalnie bo 19-letnia Britney z Florydy pracując w domu ogląda TikToka a 21-letni początkujący programista Amit z Mumbaju samodzielnie nie potrafił nic zrobić?)

    Może się mylę, ale odniosłem też wrażenie, że głosy przeciwko pracy zdalnej wcale nie zaczęły się w firmach które ją wprowadziły, ale od ludzi czerpiących zyski z wynajmu drogich biur w centrach miast.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

DODAJ SWOJĄ HISTORIĘ

Najpopularniejsze z 7 dni

NAJNOWSZE KOMENTARZE