Jak podała „Rzeczpospolita” coś dziwnego dzieje się obecnie na rynku pracy. W grudniu 2022 zaobserwowano spadek liczby ofert zatrudnienia o znacznej skali i zasięgu. W związku z tym można śmiało mówić o pogorszeniu się koniunktury na rynku pracy.
Pozornie może to wskazywać na koniec rynku pracownika, jednak pracodawcy nie mogą również liczyć na drastyczne zmiany i powrót do sytuacji, jaka miała miejsce dawniej, gdy mieliśmy do czynienia z rynkiem pracodawców.
„Po okresie koniunkturalnego wzrostu teraz mamy koniunkturalny spadek liczby wakatów, który może potrwać co najmniej kilka miesięcy” – mówi „Rzeczpospolitej” dr Robert Pater z Katedry Ekonomii i Finansów WSIiZ w Rzeszowie, komentując ogłoszone w poniedziałek wyniki grudniowego Barometru Ofert Pracy (BOP), który przygotowuje wraz z Biurem Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.
Przeprowadzony w grudniu BOP wskazał, że doszło do znacznego spowolnienia w obrębie rynku rekrutacji. Początki tego zjawiska mają sięgać lata 2022, gdy rozpoczęło się ono w niektórych kategoriach. Jednak już w ostatnim miesiącu poprzedniego roku można było je zaobserwować już we wszystkich grupach zawodowych w naszym kraju.
Jednak zebrane dane wskazują, że na koniec 2022 roku największe spadki występowały w ujęciu rocznym w zawodach związanych badaniami i rozwojem oraz z handlem internetowym. Nieco mniejsze, choć również wysokie spadki dostrzegalne były wśród ofert pracy dla programistów.
„Barometr monitorujący zmiany liczby ofert pracy publikowanych w internecie spadł w grudniu zeszłego roku do 309,5 pkt. To o ponad 14 proc. mniej niż rok wcześniej i najmniej od jesieni 2021 r.”
Jednak zdaniem specjalistów w Polsce nadal wolnych jest mnóstwo miejsc pracy. Mimo iż z jednej strony spadki mogą wydawać się niepokojące, bo świadczą, że nieco kurczy się chłonność naszego rynku pracy, to jednak duża ilość ogłoszeń pokazuje, że nadal w Polsce brakuje specjalistów w wielu dziedzinach i nie zmieniło się to pomimo napływu uchodźców z Ukrainy. Na razie możemy więc być spokojni o ilość ofert pracy i ich poziom dopasowania do pracownika. Choć tendencja jest nieco spadkowa, to jednak nadal dostępność wakatów jest ogromna jak na nasze realia.